Moja fascynacja Grecją, jej kulturą i historią zaczęła się po przeczytaniu książki Wandy Markowskiej "Mity Greków i Rzymian". Wciągnęła mnie ona do tego świata bogów, herosów i bóstw, który wydawał mi się nie z tej ziemi:) Później dowiedziałam się o tym cudownym kraju czegoś więcej i wpadłam.... Po prostu zakochałam się w kulturze greckiej, obyczajach, a przede wszystkim w mitologii, która jest dla mnie inspiracją (zawsze mogę się popisać na lekcji języka polskiego wiedzą na temat niektórych postaci antycznych).

Religia Greków stała się przedmiotem badań historyków religii zaledwie od stu lat (trochę za późno biorąc pod uwagę jej staż), nikt natomiast nie troszczył się o to przez piętnaście wieków, w ciągu których świat bogów greckich oddziaływał na literaturę i sztukę Europy. Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich powraca. Antyk pozostawił kulturze europejskiej późniejszych epok olbrzymi zbiór wątków i fabuł, postaci, których dzieje mają być podstawą uniwersalnego i ponadczasowego uogólnienia ludzkiej egzystencji, krajobrazów i miejsc nacechowanych uczuciowo, archetypicznych sytuacji, form plastycznych i architektonicznych. Jego trwały wpływ na kulturę następnych epok wyraził się w bardzo częstym korzystaniu z tego „magazynu” przez pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Nadal literatura antyku jest żywym układem odniesienia, wyznaczają miarę głębi filozoficznej dzieł literackich, stanowi początek, do którego wracają wszyscy artyści. To jeden z korzeni kultury europejskiej z którego wyrosły pokolenia i na którym wzorować się będą następne (jak na przykład ja i moja rodzinka). Jej wpływ na poszczególną jednostkę ma ogromne znaczenie, gdyż potrafi natchnąć i fascynować, skłonić do twórczej pracy, a dzięki temu kształtuje się kultura i cywilizacja ludzi na całym świecie. Dla mnie mitologia jest wspaniałym zbiorem cudownych opowieści o miłości, zdradzie, oddaniu, a nawet o szaleństwie. Wszystkim tym co targa człowiekiem, jest tym co w nas drzemie, nawet jeśli jest mroczne. Mity łączą w sobie historie ludzi wplątane w pojedynki bogów, bóstw i przeróżnych stworzeń. Są syntezą tego co ludzkie i boskie, niedoskonałe, bajeczne, a czasem wręcz fantastyczne. Potrafią wciągnąć jak niejedna dobra książka, nawet zafascynować, a z pewnością zachęcać do marzenia (każdy z nas nie jeden raz chciał się przekonać jak to by było być Afrodyta, Apollem, czy Zeusem, posiadać ich moc i zdolności).

Grecja jest z pewnością kolebką kultury europejskiej i jednym z najważniejszych źródeł cywilizacji światowej. To w tym kraju narodziła się antyczna demokracja. Stąd promieniowała nauka, której znaczenia nie sposób przecenić, bo czyż można wyobrazić sobie dzieje bez filozofii Demokryta, Sokratesa, Platona, Arystotelesa? Rozwój matematyki bez Archimedesa, Euklidesa, Pitagorasa czy Talesa z Miletu? Do arcydzieł światowej poezji należy "Iliada" Homera, teatru - sztuki Ajschylosa, Sofoklesa, Eurypidesa. To antyczna Hellada dała początek europejskiej architekturze, rzeźbie i malarstwu.

Można podziwiać tu wspaniałe ruiny antycznych budowli: sławne Mury Cyklopie, zabytki kultury mykeńskiej z Bramą Lwic i ogromnymi grobowcami kopułami np. Agamemnona w Mykenach. akropole, świątynie, amfiteatry, stadiony, kolumny - zwłaszcza w Atenach, Delfach, Epidauros, Koryncie, Olimpii a także na Krecie, Rodos i innych wyspach. Do zwiedzania zapraszają świątynie, klasztory, twierdze oraz pałace bizantyjskie i średniowieczne, wśród nich tak wspaniałe zespoły jak Meteory, Mistra, Kastoria, liczne zabytki Salonik czy pojedyncze obiektyw Dafni, Janinie, Nafplionie czy Monemvasii. Na turystów czekają także światowej rangi zbiory muzealne sztuki starożytnej, przebogatym Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach na czele, muzeami Delf, Epidauros, Olimpii, Salonik, Teb.

Współczesna Grecja wraz z wyspami to kraj mający 15 tysięcy kilometrów linii brzegowej i setki kilometrów plaż nad pięcioma ciepłymi morzami: Egejskim, Jońskim, Kreteńskim, Śródziemnym i Trackim, gwarantujących wspaniały wypoczynek. Grecja to także górzyste, piękne krajobrazy, to jeden z najsławniejszych szczytów świata - Olimp, 2917 m n.p.m. Zwolennicy kąpieli, windsurfingu, a przede wszystkim nurkowania i plażowania nie znajdą nigdzie indziej w Europie tak licznych, a zarazem niezbyt zatłoczonych ośrodków. W niektórych regionach, zwłaszcza na Peloponezie, nie mówiąc już o małych, bardzo odległych wyspach, można relaksować się w zupełnej niemal ciszy i spokoju.

W Grecji są świetne możliwości żeglowania wśród wysp znanych archipelagów: Cyklad, Sporad i wysepek leżących blisko lądu stałego m.in. Eubeja, Itaka, Korfu, Thassos, aż do niemal "ocierających się" o Turcję: Chios, Lesbos, Kos, Rodos, Samos. W kraju tym można także uprawiać narciarstwo - zwłaszcza na Parnasie, gdzie znajduje się duży ośrodek sportów zimowych, ponadto w górach Macedonii, centralnej Grecji, Epirze, a nawet Peloponezie.

Także ci, dla których nie ma udanego wypoczynku bez smacznej kuchni i dobrego wina, nie wyjadą z Grecji rozczarowani. Atmosfera tawern, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wyspach rzadziej odwiedzanych przez cudzoziemców, gdzie podaje się niewyszukane, ale znakomite potrawy oraz doskonałe wina, jest niepowtarzalna. Kuchnia grecka jest smaczna, bardzo urozmaicona, oparta na dużych ilościach warzyw, owoców, oliwie z oliwek, serach owczych, baraninie, ale także wołowinie, wieprzownie, koźlęcinie oraz na owocach morza i rybach.

Dlatego postanowiłam stworzyć taką stronę, w której zawarłabym całą swoją wiedzę na temat mitologii, świata starożytnej i współczesnej Grecji , wszystkiego czym chciałabym się podzielić z osobami równie "trzepniętymi" jak ja. Mam nadzieję, że chociaż troszeczkę spodoba się Wam ta stronka i będziecie częściej tu zaglądać :)

w górę

© Paulina Gałęska 2003/2004 - Wszystkie prawa zastrzeżone

Friko.pl